Zabezpieczenie przed ptakami – to nie tylko balkony – za tymi słowami kryje się wiele miejsc. Ptaki, a szczególnie gołębie, nie mają pozytywnej opinii wśród ludzi, wszystko za sprawą zanieczyszczeń jakie pozostawiają te z pozoru sympatyczne ptaki. Gołębie raczej nie boją się ludzi, więc bardzo trudno je wygonić z miejsc, które sobie upodobały.
Zanieczyszczenie to jedna z nielicznych niedogodności, pamiętajmy przede wszystkim ile bakterii ( histoplazmoza), negatywnie wpływających na Nasze zdrowie, znajduje się w ptasich odchodach.
Jak skutecznie walczyć z niechcianymi gośćmi? Metoda jaką wybierzemy uwarunkowana jest miejscem jakie należy zabezpieczyć przed ptakami. Musimy jednak pamiętać o tym, aby była to metoda humanitarna.
Odstraszacze wizualne
Jest to plastikowy odstraszacz ptaków, w kształcie przypominający duże ptaki m. in Kruki, Sokoły – jest to metoda sprawdzająca się na krótką metę przy niskiej natarczywości niechcianych ptaków.
Odstraszacze dźwiękowe
Alternatywą dla mechanicznego zabezpieczenia przed ptakami jest odstraszanie ptaków. Ptaki, w tym gołębie obawiają się najbardziej drapieżników . W związku z tym popularne jest odstraszanie ptaków drapieżnych poprzez symulowanie ich obecności. Ich obecność najczęściej symulowana jest przez odstraszacze emitujące odgłosy ptaków drapieżnych. Te metoda może być początkowo skuteczna, ale ptaki dość szybko zaczynają rozumieć, że symulowane zagrożenie nie jest prawdziwe i przestają zwracać na nie uwagę. Odstraszacze dźwiękowe mogą emitować także ultradźwięki, ale również na nie gołębie i inne ptaki przestają po pewnym czasie zwracać jakąkolwiek uwagę.
Kolce przeciw ptakom
Zazwyczaj wykonane ze stali kwasoodpornej oraz poliwęglanowej podstawy, dostępne są również kolce wykonane w całości z plastiku. Kolce zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w zabezpieczaniu takich miejsc jak elewacje budynków, parapety, gzymsy, dachy , rynny, kominy, elementy monitoringu. Kolce to zdecydowanie skuteczna ochrona przed ptakami. Kolce oraz inne zabezpieczenia mechaniczne zakończone powinny być tępo zakończone, tak aby nie zranić próbujących usiąść gołębi.
Wybór kolców na ptaki jest dobrym środkiem odstraszającym z następujących powodów:
- Nadaje się do określonych obszarów: gdy nie zajmujesz dużej przestrzeni i po prostu masz problematyczny obszar np. okapnik przy balkonie, kolce na ptaki są wspaniałym sposobem na zapewnienie ukierunkowanego odstraszania.
- Trwałe: wiele środków odstraszających traci z czasem swoją skuteczność, ale kolce są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej i mają podstawę z poliwęglanu – dzięki czemu nie odpadną i będą działać przez długi czas.
- Niskie koszty utrzymania: nie ma potrzeby dodatkowej konserwacji kolców na ptaki, gdy są już na miejscu. Możesz cieszyć się zaletami kolców na ptaki przez wiele lat, a także przy każdej pogodzie.
Siatki polietylenowe
Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w zabezpieczeniu balkonów, hal produkcyjnych, wiat garażowych. Wybór siatki jest bardzo humanitarnym i natychmiastowym oraz skutecznym sposobem trzymania gołębi z dala od newraligcznego obszaru.
Oto niektóre korzyści z używania siatek na ptaki do odstraszania gołębi:
Odporne na warunki atmosferyczne: pogoda może zmniejszyć skuteczność niektórych metod, szczególnie tych, które opierają się na zapachu lub dźwięku. Siatka na ptaki jest bardzo mocna i sprawdzi się przez cały rok przy każdej pogodzie.
Przydatne we wszystkich obszarach: jeśli chcesz pokryć posąg lub inną przestrzeń, taką jak magazyny, hale, otwory wentylacyjne, wnęki budynków czy inne – siatka jest skuteczna, ponieważ można ją zamontować w dowolnym kształcie lub na obiekcie.
Dyskretny: Wybór siatki na ptaki jest dyskretnym sposobem odstraszania gołębi, a siatka jest prawie niewidoczna nawet na krótkich dystansach. Połączenie dyskretności i wysokiej skuteczności sprawia, że siatka jest dobrą wszechstronną opcją.
Siatka na ptaki wymaga profesjonalnego montażu, aby działała prawidłowo, szczególnie przy montażu na wysokim poziomie. W rezultacie siatka nie jest najlepszym domowym środkiem do odstraszania gołębi, ponieważ jej wykonanie wymaga umiejętności i specjalnego sprzętu.
Siatki polietylenowe wyróżniają się bardzo dużą skutecznością w walce z ptakami oraz wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Za pomocą siatki polietylenowej można w pełni zabezpieczyć elementy o dużej rozpiętości.
Właściwe zastosowanie zabezpieczeń i gatunki chronione ptaków
Pamiętajmy!! Każda z wymieniownych metod będzie skuteczna tylko przy prawidłowym jej zastosowaniu, dlatego rozważając którąkolwiek metodę zabezpieczenia przed ptakami, warto skorzystać z wyspecjalizowanych firm zajmujących się ochroną przed ptakami. Pracownicy takiej firmy doradzą jaką metodę zabezpieczenia przed ptakami wybrać.
Pamiętajmy również, że według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt – gołąb miejski objęty jest ochroną częściową tzn:
Wobec dziko występujących gołębi miejskich jest zakaz:
1) umyślnego zabijania
2) umyślnego okaleczania lub chwytania
3) umyślnego niszczenia ich jaj lub form rozwojowych
4) transportu
5) chowu
6) zbierania, pozyskiwania, przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków
7) niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania
8) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień
9) umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień
10) zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany lub darowizny okazów gatunków
11) wwożenia z zagranicy lub wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków
12) umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca
13) umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego
Istnieje dodatkowy zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.
Zakazy, o których mowa w powyższych punktach 7-9 oraz dodatkowy zakaz nie dotyczą gołębia miejskiego, z wyłączeniem miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt w gnieździe.
UWAGA!
Siniak, Sierpówka, Turkawka, Turkawka Wschrodnia to ptaki, które bardzo przypominają gołębia miejskiego. Te gatunki są objęte CAŁKOWITĄ OCHRONĄ!